Orosz oligarchák, közel-keleti hercegek, indiai acélkirályok versengenek azon, hogy hány helikopterleszállót préseltek a jachtjukra. Hát ezen az anyahajón van vagy kéttucatnyi, ha ebben mérik a menőséget, a brit Királyi Haditengerészet korábbi zászlóshajójának párja nincs. Nehezen férne be mondjuk a monacói kikötőbe, de semmi baj, lehorgonyozhat a nyílt vízen, a tulajdonos pedig maximum leszáll egy Harrierrel a kaszinó elé.
A 210 méteres, 19 ezer tonnás HMS Ark Royal a kormány brutális megszorítócsomagjának esett áldozatul, és 25 év szolgálat után nem egy dicsőséges líbiai invázióval vonul nyugdíjba, hanem egyszerűen csak felpakolták a Védelmi Minisztérium aukciós oldalára (kedvencem a hajó hirdetése alatt az "Add to cart"). A legváltozatosabb dolgok történhetnek vele: megveheti egy burzsuj játszani, lehet belőle kereskedelmi célra hasznosított helikopterleszálló, biztonsági központ a londoni olimpia ideje alatt (már a megjelenésétől összecsinálnák magukat a terroristák), iskola Kínában vagy nightclub. Múzeum nem lesz belőle, hiszen évente úgy 1 millió fontba (úgy 303 millió forintba) kerül az államnak, erre pedig most nincs pénz. Persze válság van, az is lehet, hogy eladják ócskavasnak, mint testvérhajóját, a HMS Inviciblét. Kár lenne érte, hiszen dicsőséges(?) múlt áll mögötte, ez vezette az angol flottát az iraki invázió idején. Ez a hajó egyébként az ötödik a sorban ezzel a névvel, az első 1588-ban néhány társával együtt hazakergette a spanyol Armadát. Szóval az Ark Royal név elég jól cseng.
A hajó kiváló állapotban van, hiszen 2007-ben 5,5 milliárd forintból felújították, és hasít rendesen, akár 60 km/h-val is tudja szelni a habokat 97 ezer lóerős gázturbináival. Itt lehet iránta érdeklődni, az ajánlattevők pedig május 3-án és 4-én tekinthetik meg a hajót bázisán, Portsmouthban. Nincs egyébként minimálára az anyahajónak, de vannak itt olcsóbb rombolók is, mint a HMS Exeter, a HMS Southampton és a HMS Nottingham, van választék bőven. Az Ark Royalnak csak egy baja van, ha valaki játékszernek venné meg, és gyakran használná: fénykorában 22 repülős flottájának kezelőszemélyzete nélkül is 685 fős személyzet kellett hozzá.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.