Azért van humorérzékük a kínaiaknak. Felépíteni az ország toronymagasan legdrágább lakását a Tiaojütaj Állami Vendégház mellett, ez azért nem semmi fricska a kommunizmus eszméjének. Ebből a nyugat-pekingi házból indult ugyanis a Mao Ce-Tung-féle, egyetemi oktató gyilkolással, és burzsoá műemlékrombolással járó kulturális forradalom, itt alapították meg a hírhedt Négyek Bandáját. Ma más szelek fújnak. 8,4 millió forint egy négyzetméter a környéken, ezért egy meg nem nevezett ingatlanfejlesztő luxuslakásokat húzott fel a területre, melynek egyik gyöngyszeme, egy 1000 négyzetméteres luxus penthouse 46,2 millió dolláros árával (8,547 milliárd forint) jelenleg az 1,3 milliárd fős ország legdrágább lakása.
A kínai sajtó értetlenül áll a szokatlanul magas összeg előtt, hiszen ebből a pénzből már hatalmas szigetet is lehet venni a Sárga tengeren, ami mégiscsak más szint. Főleg, hogy a társasház a kép alapján semmivel sem extrább, mint mondjuk a Marina part, és egyelőre a honlap sem működik, hogy ezt további fotókkal cáfolják. A beruházó nem csupán a jó fekvéssel, hanem a bútorokkal és a finom részletekkel indokolja a vételárat. Csak egy érdekes összevetés: a vacak parkolók négyzetmétere 1,26 millió forint, míg 2009-ben a pekingi átlagfizetés 1,62 millió forint volt. Ilyen árak mellett nem csoda, hogy eddig rengeteg érdeklődő volt, de senki sem vette meg a lakást.
Érdekes egyébként egy másik összehasonlítás is. Kínában már államilag akarják visszafogni az elszabadult, rekordmagasságokat ostromló ingatlanárakat, Hong Kongban ugyanakkor éppen most vásárolta meg a Fortune Asset Management a francia konzul szolgálati lakását (lenti kép), egy 19. századi villát 74,5 millió dollárért, azaz 13,5 milliárd forintért. Mindezt azért, mert remek üzlet volt, a befektetők további jelentős áremelkedést várnak. Kíváncsi vagyok ki jár jobban, Hong Kongban szerintem irdatlan méretű ingatlanlufi fújódik, a kínai terv, az árak állami szabályozása viszont általában nem szokott jól elsülni. Na majd meglátjuk melyik a helyes út.
Update:
A kínai állam nem sokat várt a viszontválasszal: a Financial Times információi szerint nyomozást indítottak a legdrágább apartmant felépítő és árusító cég ellen. A gyanú szerint megtévesztik a potenciális vásárlókat, mert ez az ár egyszerűen túl magas. De a helyzet ennél még komplikáltabb, az építési terület ugyanis formálisan a kínai hadsereghez tartozik és a helyszínt hivatalosan "kulcsfontosságú kutatási és tudományos célokra használják". Nos, pár luxusapartman felhúzása elég távol áll a kutatási céloktól, szóval itt valami nagyon bűzlik. Azért Kínában is zajlik az élet.
A frissítésért köszönet Máténak!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.