Minden számítás szerint ő a világ leggazdagabb embere - de akkor mégis mitől ilyen morcos?
Minél több a milliárdos, annál nagyobb szükség van az őket hitelesen rangsorba állító listákra. Oké, az is lehet, hogy nem, a szerkesztők késztetése azonban az átkozottul gazdag emberek számának gyarapodásával egyenes arányban nő. Márpedig az első Forbes lista megjelenésekor - éppen 30 évvel ezelőtt - a leggazdagabb fickónak volt kétmilliárd dolláros vagyona. A hajómágnás Daniel Ludwig ezzel az összeggel a jelenlegi lista 595. helyén állna.
Igazából az a csoda, hogy eddig csak egy igazán elismert milliárdos-lista volt. Regionálisan persze akad több is - így a kínai Hurun Index, vagy a brit Times Rich List -, és persze nálunk is van kapásból kettő, a Napi Gazdaság által jegyzett A 100 leggazdagabb magyar, illetve a Népszabadság Top 150 gazdag magyar.
A Bloomberg Billionaires Index mellett és ellen is szól egy-egy igen nyomós érv. Előbbi az, hogy szemben az évi egyszer, esetleg kétszer frissülő Forbes-szal, ez napi szinten aktualizálódik. A kalkuláció alapja itt is a vállalatokban szerzett részesedés, illetve ezek aktuális piaci teljesítménye, a tőzsde viharosabb napjain így elképesztő vagyonvesztéseket láthatunk. Tegnap például Carlos Slim volt félmilliárd dollár körüli mínuszban, ma pedig Sheldon Gary Adelson a rekorder mínusz 680 millióval. A módszertan persze nem változott, így jobb híján ezek továbbra is becsült értékek, de itt már maguk a listatagok sem tudják, mekkora vagyonuk is van pontosan.
Az új milliárdoslista ellen szóló érv a hossza, pontosabban a rövidsége. A közel 1200 tagú Forbes-hoz képest itt mindössze a leggazdagabb húsz milliárdost listázzák, persze ez a szám vélhetően nőni fog a jövőben. Nagy különbségeket amúgy nem látunk: a dobogót ugyanúgy a Slim - Gates - Buffett trió foglalja el, igaz némileg kisebb becsült vagyonnal. Az egyetlen komoly különbség Ingvar Kamprad pozíciója, akit a Bloomberg a negyedik, a Forbes viszont a 162. helyre rangsorol. A kérdés, miszerint 6, vagy 42 milliárd dolláros vagyona van-e az Ikea vezérnek, abból ered, hogy tekintélyes mennyiségű részvény Kamprad alapítványának tulajdonában van, nem közvetlenül az övében. A 42 milliárd hitelesebbnek tűnik.
Fotó: Bloomberg
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Mandiner blogajánló 2012.03.07. 09:24:02
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.