Az első magyar úszó luxussziget
Egy újabb úszó sziget terve önmagában már nem lépi át az ingerküszöböt. Olyan ez, akár egy csodaszép ingatlan, vagy egy új alpesi hegycsúcs tökéletes mása Dubai-ban - az első néhány ilyennél még szemünk-szánk tátva marad, de a tizedik után már valami nagyon különlegeset kell tudnia ahhoz, hogy megragadjon. Épp ez történt a mostani úszó sziget tervekkel is: az Orsos Island ugyanis az első magyar luxussziget lesz - feltéve persze, ha a tervek valósággá válnak.
A terv az Ausztriában élő Orsós Gábor nevéhez fűződik, aki korábban a sajtóhírek szerint főleg ingatlanos körökben mozgott. Az alapár 3,6 millió euró, azaz bő egymilliárd forint lenne, míg a jobban felszerelt darabokért 5,2 millió eurót (másfél milliárd forintot) kérnének, a megváráslás mellett pedig kölcsönzési lehetőség is lenne.
Kezdjük a jó hírekkel: a sziget egész jól néz ki. Egy hajótól legfőképpen arányai (37 méter hosszú és bő 20 méter széles) és cikkcakkos széle különböztetik meg, no és az, hogy ránézésre semmilyen gépészeti megoldást nem fedezünk fel rajta. Ez nem azért van, mert a tervezők jól elrejtették őket, hanem azért, mert a hajó önerőből egy tapodtat nem bír mozdulni. Utóbbi tény a mesterséges sziget legnagyobb hátránya, a pozíciót csak egy vontatóhajó segítségével képes felvenni, onnan pedig legfeljebb a cunami pakolhatja odébb.
A sziget ezer négyzetméterén 12 vendég és a négyfős személyzet fér el kényelmesen. Az Orsos Island lakóinak a méretes napozóterasz mellett jacuzzi és bár is gondoskodni kíván a szórakoztatásról, a tervezők szerint pedig a sziget határozottan kényelmesebb bármilyen luxusjachtnál - bár hogy itt pontosan mire gondolnak, az nem derül ki számunkra. A mesterséges sziget elsősorban napelemek és szélgenerátorok segítségével állítaná elő a működéséhez szükséges elektromos áramot, ami ma már kötelező megoldásnak számít egy ilyen terv esetében.Az elképzelés hallatán bőven merülnek fel kételyek, mármint azon túl, hogy a sziget eddig csak a terveken létezik. Legfőképpen az, hogy a komoly rutinnal és tőkével rendelkező hajógyártók valahogy nemigen akartak úszó szigetet csinálni, pedig biztosak lehetünk benne, hogy az ő fejükben is megfordult az ötlet. Aki pedig akart, az is meggondolta magát: az elején még lelkes Hermès végül kihátrált a Wally-val közös projektjéből, amit - elvileg - kisebb méretekkel jövőre piacra dob majd a hajógyártó cég. Az egy-másfél milliárd forint pedig már nem is annyira diszkont ár egy olyan úszó objektumért, ami csak nagy nehézségek árán képes a helyváltoztatásra, holott az a legjobb dolog a tengeri létben. Mindenesetre a részletek tisztázása végett megkeressük az ötletgazdát, addig pedig örüljünk az első magyar úszó sziget tervének.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.