Lassan nem lehet úgy elhajítani egy 20 dolláros wannabe Rolex Submarinert, hogy azzal ne egy milliárdoslista-gyárost találjunk el. Egyszer ugye van a Forbes, ahol már bő 30 éve szedik össze, kinél mennyi van éppen a malacperselyben. Aztán ott a Bloomberg a napi frissítésű milliárdosvagyonokkal, a mindezt szélesebb spektrumon vizsgáló Wealth-X és az ázsiai szerkesztésű Hurun Report. No meg persze Magyarországon is van ilyen kiadvány, rögtön kettő is, de ez most kevésbé érdekes. Annál inkább a napokban megjelent The Hurun Report idei kiadása, pontosabban az ehhez kapcsolódó sajtókonferencia, ahol lényegében kimondták azt, hogy a lehetséges háromból mindösszesen egy milliárdos kerül be a listába, a többi megússza a közszereplést.
Mindez persze nem meglepő annak, aki egy kicsit is beleássa magát a témába, a leggazdagabbakat összegyűjtő kiadványok szerkesztői azonban ritkán reklámozzák ezt. Könnyű lenne pálcát törni felettük, helyzetük azonban korántsem ennyire egyszerű. A listába vételhez ugyanis papíron létező és nyomon követhető vagyonra van szükség, a fényűző életmód és a városi pletykák önmagukban nem állják meg a helyüket, pláne nem egy esetleges peres eljárás során. Világszinten ez még inkább így van; ennek is tudható be a Hurun Report szerkesztőjének azon kijelentése, miszerint minden egyes, a kiadványba bekerült milliárdosra legalább két, abból kimaradt milliárdos jut. Ennek hivatalos oka, hogy “jó néhányan szándékosan titkolják vagyonukat, mivel (...) nem feltétlenül törvényes úton szerezték meg azt”.
A Hurun Report idei kiadása amúgy 1453 dollármilliárdost talált, vagyis saját becslésüket alapul véve durván négyezer ilyen lehet a nagyvilágban. A különbözetről sajnos borítékolható, hogy sosem fog lista készülni, pedig ott lennének csak az igazán izgalmas sztorik. Ezek híján így csak annyival tudunk szolgálni, hogy a Hurun Report milliárdosai átlagosan 63 évesek, akiknek - szerintük - legnagyobb része Ázsiában van (608 fő), ezt követi Észak-Amerika (440) és Európa (324). Megjegyzendő, hogy a Forbes tavalyi adatai szerint Ázsiában 315 milliárdos van, vagyis ezen a ponton feltűnően nagy a különbség a két lista között. Tízmilliárd dollárnál több vagyona 108 embernek van, a Hurun Report tagjai közül csak minden tizedik nő, az első tíz helyezett vagyona napi 250 millió dollárral nőtt.
De vajon ki vezetné az underground Forbes listát?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.