Másfél évvel korábban úgy nézett ki a robbantásoktól füstölgő Mumbai, mint egy háború sújtotta övezet. Pontosabban nem is csak úgy nézett ki, hanem tényleg csata zajlott a városban. Lángolt szálloda, zsidónegyed, benzinkút, a helyszínen ragadt Európa Parlamenti küldöttség pedig elképesztő twitter-üzenetekkel sokkolta a világot. A Dekkáni Mudzsáhidek iszlamista terrorszervezet megölt 166 és megsebesített több mint 300 embert, 60 órás ostromban pedig szinte porrá zúzták az ország egyik legszebb, 107 éves szállodáját. Másfél évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy újranyissák, szebb állapotában, mint amilyen valaha is volt.
A tengerparti luxusszálloda felújítása 1,8 milliárd rúpiába, azaz csaknem 7,5 milliárd forintba került. Mivel a hotelnek komoly biztosítása volt, a felújítást nagyrészt az ebből kapott pénzből állták, de a másfél év leállás így is komoly anyagi veszteséget okozott a tulajdonosnak, vagyis a Tata Konszernnek. (Annak a Tata Konszernek, aminek a Jaguar is tulajdonában van.) A szálloda nagyon sokat jelent az indiaiaknak: a legenda szerint a Tata alapítója, Jamsetji Nusserwanji Tata adott megbízást a hotel felépítésére, miután nem engedték be az azóta már megszűnt Apollo Hotelbe, ami csakis európaiaknak volt szánva. A szálloda azóta nemzeti büszkeség lett, ugyanakkor kozmopolita kifinomultságáról is híres volt. A vezetőség 20 országból rendelt szakértőket és szakembereket, hogy tökéletesen helyreállítsák az antik bútorokat, és hogy újratervezzenek egyes részleteket. Kialakították például a Ravi Shankar lakosztályt is, ahol az indiai zenész a Beatles gitárosát, George Harrisont tanította szitáron játszani.
Ez mind szép és jó, de valahogy rossz érzés fogna el ottalváskor, úgy, hogy tudom, milyen véres harc zajlott a folyosókon és a szobákban. Összesen 31-en haltak meg, miközben a terroristák a kommandósokkal küzdöttek, köztük 12-en a szálloda személyzetének tagjai voltak. A többséget viszont úgy tűnik, hogy nem zavarja ez a tény, Ajoy K. Misra, értékesítési és marketing vezető állítása szerint ugyanis azok közül, akik átélték a támadást, többen is azonnal szobát foglaltak a szállodába. Érdekes. Én nemhogy oda nem vágynék vissza egy ilyen eset után, de még Mumbai-t is nagy ívben elkerülném.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.