A közvélekedés szerint Svájc nem tartozik a legizgalmasabb országok közé. Annyira pláne nem, hogy az ember egy hónap alatt háromszor is felkeresse - már ha nem bankigazgató, esetleg használtautó-nepper. Márciusban mégis vészesen közeledem a harmadik svájci határátlépésem felé: a genfi autószalon és a kapszuláskávé-mekka meglátogatása után ugyanis Warrennel szerdán ott leszünk a bázeli óra- és ékszerkiállításon.
Az indok roppant egyszerű. Bevalljuk, fogalmunk sincs arról, hogy a vörös-, vagy a sárgaréz hajszálrugó-e a jobb, az ellenben őszintén felkelti az érdeklődésünket, merre tart ma az óraipar, milyen standot állít a Cartier, Bernard Arnault-val, vagy Klapka úrral futunk-e előbb össze, és egyáltalán, milyen hangulata van a világ első számú óra-, és ékszerkiállításának. Helyszíni tudósítást nem ígérünk, mivel tippelni sem merünk arra, lesz-e időnk, lehetőségünk és energiánk a 7438. különleges kronográf szemrevételezése után bármit is csinálni, de azt megígérhetjük, hogy igyekezni fogunk. Jelenleg azonban leginkább az a kérdés foglalkoztat minket, hogy újoncként mégis mit nézzünk meg?
A nagy óragyártók standjai értelemszerűen nem maradhatnak ki. A TAG Heuer például a Micrograph-fal készül a Baselworldre, amely működésének pontos leírását a szakoldalra bízzuk, mi megmaradnánk annál, hogy csodálatosan szép példány. Kár, hogy első körben mindössze 150 darabot gyártanak csak belőle, igaz éppen ez a tény adja a burzsuj-faktort. Nem mellesleg jegyezzük meg, hogy a neves limitált szériás órák befektetésnek sem utolsók: a korábbi kevés példányban készült modellek ma a korábban értük kért összeg többszöröséért cserélnek gazdát az arra fogékonyak körében.
Elég csak egy pillantást vetni a Cartier újdonságára ahhoz, hogy biztosak legyünk abban, ezt élőben is látnunk kell. Az Astroregulateur nem csak gyönyörű, de kimondani is nehéz, ráadásul a szakértők szerint a tourbillonnál is fejlettebb szerkezetet készítettek hozzá. A kevésbé szakértőknek pedig még mindig ott a csodálatosan szép kék drágakő korona és az a tény, hogy az 50 milliméter átmérőjű tokot egyszerűen nem lehet nem észrevenni.
Naná, hogy a Hermės standját sem fogjuk kihagyni! Nagy kedvencemet, az Angular Momentumot három nappal ezelőtt még lehetett kapni a genfi reptér Hermės üzletében, ami ugyan örömteli hír, mivel a terminál éke, egyben viszont furcsa is, hogy a bemutatása óta eltelt bő fél évben hogyhogy nem kapkodták el mind a 173 darabot. A 15 ezer dolláros ár erre a jelenségre egyszerűen nem lehet releváns magyarázat. Idén az Arceau Grand Lune modellt mutatják be, ami valamivel talán kevésbé látványos, mégis nehéz nem vágyakozni utána.
A teljesség kedvéért ugyanakkor nem csak a nagy hagyományokkal bíró és finomkodó, de a kicsit bátrabb kezű tervezők munkájáról sem feledkezünk meg. Kiváló példa erre az ékszereiről ismert Harry Winston, amelynek új tourbillonja első megközelítésben olyan, mintha egyenesen Putyin csuklójára tervezték volna.
Próbáljunk meg elhozni egy A. Lange & Söhne vitrint? Megnézzük, ott is kidobnak-e minket a Rolexből? Keressünk honfitársakat a szendvicses pult mellett? Ti mit javasoltok, mit csináljunk még a Baselworldön?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.