Egyre kevésbé vidám dolog nem-milliomosnak lenni - nagyjából ezt a következtetést vonhatjuk le a Boston Consulting Group friss felméréséből, ami annak ellenére - vagy éppen azért - roppant izgalmas, hogy millió, milliárd és százalék van benne, mint egy komplett matematika tanszéken. Többek között megtudhatjuk belőle, hogy tavaly 12,2 százalékkal nőtt a (dollár)milliomosok száma, ami így eléri a 12,5 millió főt. A BCG ráadásul meglehetősen szigorú a milliomos definíciójában és kizárólag olyanokat számol ide, akiknek legalább egymillió dollárjuk van különféle befektetésekben, vagyis ingatlanok, autók, vagy antik Louis Vuitton trunkok nem számítanak bele.
Nyomuló kínaiak ide, orosz oligarchák oda, továbbra is az amerikaiak a leggazdagabbak, legalábbis itt találjuk messze a legtöbb milliomost. Az 5,2 millió burzsuj háztartás még a bő 300 milliós lakosság fényében is meggyőző, pláne akkor, ha utóbbiból levonjuk a statisztikát némiképp rontó első, illetve második generációs amerikaiakat. A második legtöbb - 1,5 millió - milliomost Japánban találjuk, a harmadik pedig Kína lett a maga kicsit sem szerény 1,1 millió burzsujával. Az egy négyzetméterre eső milliomosok száma azonban nem itt, hanem Szingapúrban a legmagasabb, ahol a teljes lakosság 15,5 százaléka, vagyis minden 6,4. ember dollármilliomos. Ideje lenne felkeresni.
Ennél is súlyosabb tény a világ vagyona feletti rendelkezés. Amíg ugyanis a milliomosok a világ teljes népességének csupán 0,9 százalékát adják, addig a Föld teljes vagyonának 39 százaléka felett uralkodnak. Utóbbi érték egy év alatt két százalékot nőtt, ami ebben a nagyságrendben már figyelemreméltó változás (konkrétan 6,6 billió (!) dollár). Ezt is lehet még tovább fokozni: azok, akik minimum ötmillió dollárnyi befektetésük van csupán a világ lakosságának 0,1 százalékát teszik ki, mégis a világ teljes vagyonának 22 százalékát birtokolják és mozgatják valamilyen formában (ez is két százalékkal több, mint 2009-ben).
A statisztika-fetisiszták még kihámozhatnak ezt-azt az alábbi grafikonból, de ezek mit sem változtatnak azon, hogy ha a trendek nem változnak, akkor néhány évtized múlva egy rakás milliárdos kerülget majd náluk sokkal nagyobb számú nincstelent. Ennek a jövőképnek azért inkább ne szurkoljunk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.