Feltűnt már valakinek, hogy a Balatonnál nincs ötcsillagos szálloda? Sőt, ami ennél is érdekesebb, hogy nem is hallani ilyen tervekről. Az előző Széchényi-terv ugyan ontotta magából az új szállodákat, de igazi luxushotel annak keretében sem épült. A parthoz legközelebbi ötcsillagos a hévízi Lotus Therme Hotel & Spa, amely egyben a legrégebbi vidéki ilyen szálloda. Új sorozatunkban a burzsuj vagy legalábbis burzsuj-kompatibilis hazai szállodákat szeretnénk felkutatni.
A legrégebbi versenyző a magyarországi vidéki ötcsillagos szállodák között a Lotus Therme. Az idő vasfoga meg is látszik rajta, bár a felújítás folyamatos, de azért egy újonnan épült négycsillagos hotel elsőre minden bizonnyal veri. Az igazi burzsuj viszont tudja, a két kategória között csupán a szolgáltatás adja a különbséget, így ha túltette magát a kisebb vizuális megrázkódtatáson, inkább wellnesst és az egyéb körítést keresi. (A szálloda egyébként építészetileg nem rossz ahhoz képest, hogy már benne van a tinédzser korban, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a német és osztrák nyugdíjasoknak épült.)
A Hévízi Gyógytó egyébként a világ legnagyobb biológiailag is aktív természetes termáltava. A magas vízhozamnak köszönhetően a tó vize néhány nap alatt kicserélődik, míg a víz hőmérséklete nyáron eléri a 37 Celsius-fokot, de télen sem csökken 24 fok alá, tehát még a leghidegebb hónapokban is alkalmas fürdőzésre. A víz komplex fizioterápiás kezelésekkel együtt igen hatásos a reumatikus és mozgásszervi betegségek kezelésére. "Közfürdősége" dacára ráadásul egészen jól néz ki, ami viszonylag kevés helyről mondható el kis hazánkban.
A 232 szobás szállodából azonban nem is kell kimozdulni, ha nem akarunk, hiszen a hotel épülete egy 17 hektáros parkban fekszik. Természetesen nemcsak sétálni lehet ekkora helyen, de a mivel van egy Pitch & putt golfpálya, így a játékkal is meg lehet ismerkedni. Tapasztalatból tudjuk mondani, hogy már az ismerkedés is igen fárasztó – igaz ugyanennyire kellemes is.
A kimozdulás ellen szólhat az is, hogy a Lotus Therme gyógymedencéi a tó forrásvizével vannak feltöltve és a wellness elég komoly. (Sajnos számos vidéki új szálloda esetében elkövették azt a hibát, hogy a két medence mellé raknak 3 kezelőszobát, és rámondják, kész a wellness hotel.) Az egyik itteni kedvenc a jordániai, Holt-tengeri sóból épült barlang, ahol az eltöltött háromnegyed óra (állítólag) olyan hatással van a szervezetedre, mintha 3 teljes napig a Holt-tengernél pihentél volna. A szauna sem a megszokott, számos felöntés - sörös (!), vitaminos, mézes vagy sós - különleges élményét nyújt, akárcsak az, hogy ez a ruhátlan kivitel, és mint említettük, sok a német és osztrák nyugdíjas. A szaunarészleg erénye egyébként, hogy van egy kinti szauna is, illetve egy intim, csendes pihenőrészleg mögötte, ahol a szabad ég alatt lehet pihenni a masszív felöntések után, és még a légy zümmögését is hallani. Kellemes.
Közel két tucat masszázs és mintegy húsz egészségügy kezelés kérhető, így többek között van tradicionális thai masszázs, a shiatsu, a yumeiho, a Lomi Lomi vagy a különleges Ayurveda mellett van mágneses kezelés, kénfürdő és kénpakolás is, az arc-és testkezelések pedig a Germaine de Capuccini márka termékeivel történik. Az utóbbi luxuskozmetikai -és spa termékeket gyártó spanyol cég egyébként mintegy 50 éve kizárólag növényi kivonattal dolgozik, így azok teljes mértékben mentesek a vegyszermaradványoktól és az állati eredetű összetevőktől.
Egy kellemes hosszú hétvégén azonban mindenképpen szánjunk időt a környék felfedezésére is. A főbb látnivalók, mint a Festetics kastély (Keszthely), a Margit-kilátó és arborétum (Cserszegtomaj), a Rezi és Sümegi vár vagy Szigliget mellett. Érdemes arra is figyelni, hogy a borkészítés egészen a római korig nyúlik vissza, így olyan nedűk készülnek itt, mint a cserszegi fűszeres. Az ételek közül pedig az olyan hagyományos zalai specialitásokat érdemes kipróbálni, mint a krumpliprósza, a dödölle, a gombuca, vagy a plutyka, míg a kevésbé merészeknek ott van a babos káposzta vagy a tökös-mákos rétes.
Update: A Lothus Therme nemrég a régió borait magukkal a borászok vezetésével bemutató borvacsora-sorozatot indít útjára. Az első bemutatkozó most hétvégén Dr. Bussay László csörnyeföldi „borvos” volt. A civilben 5 falu háziorvosként dolgozó borász több mint 20 éve foglalkozik a szőlővel és készít egyedi kézműves borokat.
A pincészetéből évente mintegy 25-30 ezer palack kerül ki, szőlőfajtái a régióban hagyományosnak számító az olasz és a rajnai rizling, a szürkebarát, a sárga muskotály vagy éppen a tramini, illetve néhány éve Pinot Nior is telepítésre került. A legismertebb bora a Bussay Esküvé, a magas cukorfokkal szüretelt fahordóban érlelt, testes száraz fehérbor 60/40 százalékos arányban olaszrizling és rajnai rizling háziasításának eredménye. Piszok jó tétel.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.