A havannai papa double koktélt róla nevezték el: rum, grapefruit és maraschino keveréke kell hozzá
Papa double koktél, Kuba, szivar, szafari, hajózás, nagyon csinos, sportkocsival száguldozó, vadulásra vágyó felső-középosztálybeli nők, senkinek sem volt Ernest Hemingwaynél nagyobb hatása arra a 20. században, hogy miként is kell élnie egy igazi burzsujnak. Újra egy a The New Yorkerben megjelent fotósorozatot mutatok nektek, csupa régi képet a Papáról. Miközben ezeket nézegettem, jöttem rá arra, hogy a Nobel-díjas író valójában máig ható burzsuj ikon, ugyanúgy utánozzák, mint a szelíd motoros Peter Fondát és Dennis Hoppert a jómódú budai fogorvosok a bükfürdői golfpálya felé menet Harley-jukkal.
A magát már harmincévesen is papának szólíttató amerikai pontosan úgy élt, ahogy írt: hajózott, német tengeralattjárókat üldözött, szigonypuskával cápára vadászott (egyszer jól lábon is lőtte magát, mert részegen ment neki a nagy fehér cápának), csajozott, tolta magába a Martinikat, és szerelmes volt Kubába. Átkozottul vonzó életforma, sokan követték, főleg, akiknek pénzük is volt rá. Hemingway kész életvezetési tanácsadója volt a 20. századi burzsoáziának, sőt, hatása mai is ugyanolyan eleven, mint akkor. Ez a lenti Louis Vuitton reklám persze tudatosan Hemingway természetes környezetét idézi (a modell a dédunokája), de a legutóbbi bonós, sean connerys vagy angelina jolie-s fotók is egyértelműen az író világára emlékeztetnek.
Dree Hemingway, az író dédunokája egy LV kampányfotón
Hemingwayjel amúgy különösen szoros a The New Yorker kapcsolata, több fontos interjút is csináltak vele. Persze szeretett nagyokat mondani Ernest a New York-i lapnak is (valójában notórius hazudozó volt), de azért valóban énekelt neki Marlene Dietrich reggel a fürdőszobában, miközben borotválkozott, tényleg súlyosan összekarmolászta ’49-ben egy oroszlán, miközben „játszott vele”, és minden kétséget kizáróan döbbenetesen jó női voltak, igaz, kicsinálta mindet. Hemingwayről italokat, táborozófelszereléseket, szafariruhát és fegyvereket neveztek el, Havannát és a rumos koktélokat ő hozta divatba. De a lényeg, a gazdag, veszélyesen élő, kalandozó entellektüel típus megtestesítője volt, akit rengetegen utánoztak. Nézzétek meg a fotókat, beszédesek.
Archív fotók: JFK Library
1953-ban havannai otthonában. Hol máshol, mint saját, '29-es portréja előtt?
Az utolsó nagy buli: 1953-54-ben szafarin. Ekkor már napi 1 liter whiskyt ivott, lefekvés előtt pedig elszopogatott egy üveg pezsgőt. De lőtte a bivalyokat rendesen, és jó pár fekete lányt vitt a sátrába.
"Üvegből inni a bort olyan, mint mikor egy lány fürdőruha nélkül megy úszni" - mondta egyszer Scott Fitzgeraldnak
Saját hajóján '34-ben Carlos Gutierrezzel
1923-as útlevele, 24 éves volt ekkor
Puskával a kubai Club de Cazadoresben
Ha már fotók: nemrég készült egy nagyon jó sorozat Hemingway dédunokájával, a modell Dree Hemingwayjel a török Vogue júliusi számába (Sebastian Faena fotóival). Persze, nem Kuba, hanem Törökország a helyszín, de a hangulat a lényeg. Ismerős valahonnan, nem igaz?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.