Igen, ez is egy karácsonyfa
Az amerikai gazdaság szinte már egészségtelen mértékben függ a fogyasztástól, a fogyasztás pedig a gazdagok költésétől. És mikor költenek leginkább a leggazdagabbak (is)? Nyilván karácsonykor, így a 2011-es GDP nagyon függ attól, hogy mennyire nagyvonalúak idén a burzsujok szeretteikkel. Nem véletlen, hogy a különböző kutatócsoportok és think tankek már most rá vannak állva arra, hogy felmérjék a karácsonyi őrület mértékét: a Harrison Group és az American Express Publishing alaposan utánajárt a kérdésnek, és számításaik szerint azok, akik 100 ezer és 250 ezer dollár között keresnek évente (vagyis kb. 22 millió és 56 millió forint között, tehát a középosztály teteje) idén karácsonykor 17 százalékkal kevesebbért vesznek ajándékokat, mint 2010-ben. Ez egy kicsit aggasztó adat a közgazdászoknak.
Viszont a leggazdagabbakat, akik legalább 250 ezer dollárt keresnek évente, vagy annál többet, látszólag nem érinti a válság: a kutatás szerint várhatóan 7 százalékkal fognak többet költeni ajándékokra, mint 2010-ben. Hasonlóan jósol az American Affluence Research Center is, szerintük a leggazdagabb 1 százalék 2,3 százalékkal költ majd többet tavalyhoz képest.
Népszerű ajándék a ruha, a leggazdagabbak pedig idén sem spórolnak, Tom Ford tehát megint kaszálni fog
Na de mit vesznek idén a burzsujok szeretteiknek? Ki kell ábrándítsak mindenkit, a leggazdagabb 1 százalék piszok szegényes fantáziával bír, hiszen a legtöbben pénzt ajándékoznak ajándékkártya, csekk vagy utalvány formájában. A második legnépszerűbb a ruha, a harmadik pedig az iPad, vagy bármilyen más táblagép. Az pedig igazán sokatmondó, hogy az évente 6 millió dollárt (1,3 milliárd forint) vagy annál is többet keresők között a második legnépszerűbb ajándék a könyv és a CD. Fő az egyszerűség. A legdrágább ékszerek kategóriája is egyre népszerűbb, de a leggazdagabb 1 százaléknak is még mindig csak mindössze 2 százaléka vesz több százezer dolláros gyűrűt vagy nyakéket.
A kutatással azért van egy komoly probléma. Nyilván az egyszerűbb feldolgozhatóság miatt, de nem voltak olyan tételek, mint „Wally vitorlás”, „Bentley Continental GT Supersport” vagy „Giacometti szobor”. Márpedig tudva, hogy a Neiman Marcus karácsonyi katalógusából kerek 50 perc alatt fogyott el a 10 különleges kiadású, 90 millió forintos Ferrari FF (külön hozzá tervezett bőrönd készlettel, és aspeni vezetéstechnikai tréninggel), ezek is fontosak lehetnek.
Magyarországon sajnos nem készül hasonló kutatás a karácsonyi szezon előtt, de az olló a leggazgagabbak és a többiek között nyilván nem csak Amerikában nyílik, a folyamat az egész nyugati társadalomra jellemző. A középosztály és a felső-középosztály tehát valószínűleg végtörleszt, a bankigazgató az előbbiek miatt otthon zokog, a többi burzsuj pedig dúl majd az Andrássy úton, mint ártány a pagonyban. De még inkább Bécsben/Milánóban/New Yorkban.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.