Elon Musk az a fickó, akire oda kell figyelni. Amikor halvány elképzelése sem volt senkinek arról, mégis hogyan is lehetne biztonságosan fizetni interneten keresztül, akkor megcsinálta a PayPalt, amit később az eBay-nek továbbadva kapásból dollármilliárdossá is tette. Ahelyett, hogy a maga kis másfél milliárdjából hátralevő életében egy pálmafa árnyékából figyelte volna a fűszoknyás lányok fenekét, Musk inkább megalapította a Teslát, ami bár nem a világ legzökkenőmentesebb vállalkozásainak egyike, de a Roadster vezetési élménye annyira más, mint a többi sportautóé, hogy eltávolíthatatlanul beleég az ember agyába.
Az már most látszik, hogy a zökkenőmentesség az új projektnek sem lesz a legfőbb ismérve, itt azonban valamivel nagyobb a tét annál, mint hogy mikor is merülnek le az elektromos sportautó allumulátorai. Gazdag embereket a Marson hagyni ugyanis több, mint kellemetlen, az új vállalkozás ennek tükrében bátran nevezhető vakmerőnek. A kaliforniai feltaláló ugyanis valamikor a 2020-as évek elején már embereket vinne a Marsra, mi több, a tervek szerint még vissza is hozná őket. A pontos részleteket későbbre ígéri, annyit viszont sikerült belőle kihúznia a BBC-nek, hogy a többször használható űrhajó csak egy-egy útra lenne feltöltve üzemanyaggal, vagyis a Marson mindenképpen lenne egy töltőállomás. Arról, hogy oda mégis hogyan szállítanák az üzemanyagot, esetleg ott helyben keresne valamilyen rakéta-hajtóanyagot, már nem szól a fáma, pedig ezek lennének csak az igazán releváns kérdések.
A legjobb az egészben, hogy a Mars-utazás olcsó, már amennyire egy retúrjegy a Marsra az lehet. Musk nagy meggyőződéssel állítja, hogy fejenként félmillió dollárból ki fog jönni, ami az átlagosan 225 millió kilométeres távolságot figyelembevéve valóban bagatell összeg. Kétségeket csak az ébreszthet, hogy ember egyelőre nem igazán járt a Marson, no és az sem mellékes, hogy a hőmérséklet a kellemes nyári klímának nevezhető 27 foktól a legedzettebb szibériaiakat is visszavonulásra késztető -143 fokig terjed. Nagyot álmodni mindemellett persze jó dolog, de azért egy Mars expedíció előtt semmiképpen ne felejtsünk el biztosítást kötni. Nem, a poggyászra nem kell.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.