UPDATE: A Ráday utcában lévő Costes nyerte az első magyar Michelin-csillagot! Gratulálunk nekik!
Átlagos kinézetű, középkorú urak, kosztümös hölgyek, esetleg szótlan, a legkevésbé sem feltűnő, ám kíméletlenül kritikus párok – legtöbbször ez a kép él az emberekben a szigorú Michelin étteremkalauz ítészeiről. Tavaly év végén viszont olyat csináltak, amit csak ritkán tesznek meg: kóstolás után bemutatkoztak néhány étterem vezetőjének, és kedélyesen elbeszélgettek velük. Már önmagában az a tény is a magyar gasztronómia komoly fejlődését jelzi, hogy egyáltalán beültek kóstolni, és nem a Magyar Turizmus Zrt. igazgatójának személyes ízlésére hagyatkozva említik meg minden magyarázat nélkül azt a néhány helyet, ami az eddigi kalauzokban benne volt.
De valami történni fog, a jelek ugyanis erre utalnak: egyfelől a Michelin Main Cities of Europe kiadványának főszerkesztője, Derek Bulmer maga is azt nyilatkozta a Dining Guide-nak adott interjújában, hogy a magyar éttermek rengeteget fejlődtek, és több kiváló hely is igen közel áll a vágyott csillag megszerzéséhez, másfelől több fontos elismerésben is részesültek magyar vendéglők a közelmúltban. Tavaly év végén például egy másik ismert francia étteremkalauz, a GaultMillau a Váci utcai Babel Delicate és a Dohány utcai Fausto's éttermeknek adott két séfsapkát, ami a szakértők szerint egy Michelin-csillagnak felel meg. A Vörösmarty téri Onyx Étterem konyhafőnök-helyettese, Széll Tamás pedig másodszor nyerte meg a magyar csúcsgasztronómia versenyét, a „Hagyomány és Evolúciót”, ahová a Magyar Gasztronómiai Egyesület Michelin-csillagos séfeket és étteremkalauz-szaktekintélyeket hívott meg a grémiumba.
Az Onyx egyike azon éttermeknek, amiknek lehet esélye csillagra, de Jókuti András, a TimeOut magazin enni&inni rovatának vezetője és a radiocafé szerkesztője mégis a Babel Delicate-et tartja a legesélyesebbnek. Jókuti szerint a Bock Bistro és a Costes is joggal számíthat az elismerésre, habár ez utóbbi neves portugál séfje már nem dolgozik az étteremben, helyét egy argentin szakács vette át. Donatella Zamponi, a szintén csillaggal elismert szakács is távozott már a New York Palota étterméből. Az amúgy remek Fausto's-zal az a baj, hogy olasz, az első magyar csillagot pedig csak egy magyar étterem kapja már, valljuk be, fura lenne, ha Budapest fő gasztronómiai attrakciójának a spagetti számítana.
Ha a főváros legjobb vendéglőiről esik szó, nem szokták kihagyni a Csalogány 26 éttermet sem, amely az Alexandra Étterem- és borkalauz toplistáján 2008-ban és 2009-ben is az élmezőnyben szerepelt – kár, hogy az a szakács, akinek leginkább köszönheti a hely a hírét, már nem dolgozik ott. Az Alabárdos jó, de kissé turistás, a Tigris, az Aranyszarvas pedig pompás helyek, de a Michelin-csillaghoz talán közelebb állnak a fentebb említettek. Mi is maradt még ki? A fertőrákosi Ráspi nemrég nyitotta meg budapesti éttermét is, de az még túl fiatal hely az elismeréshez (mikor az angol kóstolók itt jártak, még nyitva sem volt). A berencspusztai Chateau Visz pedig hiába a Michelin-csillagos séf, a német Erik Schröter tulajdona, ha kap most Magyarország csillagot, akkor azt biztosan fővárosi étterem kapja.
A pletykák szerint egyébként Magyarország a vitathatatlan fejlődés ellenére is határeset, ami a Michelin-csillagot illeti, sokak szerint leginkább „gasztropolitikai okokból” kapnánk, ha kapunk. Hlatky Schlichter Hubert, a Babel Delicate tulajdonosa szerint egyébként a magyar vendégeknek még meg kell tanulniuk különbséget tenni a kategóriák között és meg kell tanulniuk értékelni azt, amit a tányéron látnak, különben nem értik, hogy miért kerül annyiba a vacsorájuk, amennyit a számla mutat. Ez pedig megmérgezi az élményt. Holnap, azaz március 16-án feketén-fehéren kiderül viszont, hogy lesz-e Magyarországnak Michelin-csillagos étterme, akkor jelenik meg ugyanis a Main Cities of Europe kiadvány. Hátha ezúttal a volt szocialista országok fővárosai közül közül Prága után másodikként Budapest is felkerül majd a világ gasztronómiai térképére! Mit tippelnek: kapunk csillagot vagy sem? És ha igen, vajon melyik hely kapja majd?
Fotók: babeldelicate.hu és onyxrestaurant.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.