Egy korai dedikált Shakespeare? Esetleg egy Oscar Wilde kézirat? A fenét! A legdrágább könyv szerzője egy John James Audobon nevű fickó, a címe pedig Birds of America, vagyis Amerika madarai. Nem, nem átvitt értelemben: a kötet gyakorlatilag egy album, amiben a szerző maga ábrázolja a madarakat. Hogy mindez mennyit ér? Legutóbb - tíz éve - 8,8 millió dollárt (kb. kétmilliárd forintot) adtak érte.
A XIX. század elejéről származó könyv elképesztő értéke több tényezőből tevődik össze. Az ezer életnagyságú madárrajzot tartalmazó kötet egyfelől rettenetesen ritka: csupán 119 példány készült belőle, amiből 108 van múzeumok és könyvtárak birtokában. Másrészt Audobon korának ismert vadállat-illusztrátora volt, aki nem átallott 12 éven keresztül járni Amerikát, hogy valamennyi fajt felkutassa és megrajzolja őket. Utóbbi előtt azért a biztonság kedvéért meg is kötözte őket, akkoriban azonban nem álltak a háta mögött zöld aktivisták.
A Sotheby’s most valahová 4 és 6 millió font, vagyis 1,4 és 2,1 milliárd forint közé becsüli a kötet értékét. A decemberi aukción nem mellesleg egy másik könyvritkaságra is lehet majd licitálni: a szemfülesek Shakespeare egy ritka First Foliójával is hazamehetnek, ehhez ráadásul elég 1-1,5 millió font (345-520 millió forint) is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.