Monaco amúgy is a világ elismerten legburzsujabb helye, ám még a miniállam életének is vannak csúcspontjai. Ilyen a Yacht Show, amit múlt héten tartottak, immáron huszadik alkalommal, a rendezvény különlegessége pedig, hogy semmilyen marketinghúzásra nincs szüksége ahhoz, hogy a célközönség részt akarjon rajta venni.
Ha nem is mind az előzetesen tervezett 28 ezer látogató találja meg itt pénztárcájának megfelelő jachtot, álmai hajójára egészen biztosan ráakad. Itt ugyanis tényleg mindenből akad, ami luxus és úszik: a leghosszabb hajó több mint 300 láb (90 méter) hosszú, de akad 56 méteres vitorlás, vagy akár gombnyomásra tánctérré alakítható fedélzetú hajó, beépített zenével és diszkófényekkel. A kiállítás egyik érdekessége, hogy a kikötőben horgonyzó hajók jelentős részét már eladták, így tulajdonosuk külön engedélyével állították ki őket. Az idei jachtok amúgy átlagosan 45 méter hosszúak voltak, a legtöbb pedig olasz és holland műhelyekben készült.
Hogy a válság óta olcsóbbak lennének a jachtok? Ugye ezt senki nem gondolja komolyan?! Ellenben a fenntartásuk kevesebbe kerül, de nem gazdasági, sokkal inkább környezeti megfontolásokból. A milliárdosok ugyanis egyre kevésbé szívesen szennyezik feleslegesen a környezetet, ők egyszerűen csak át akarnak kelni mondjuk a Földközi-tengeren, aminek vannak káros mellékhatásai. Azt viszont okkal várhatják el egy kisebb afrikai ország éves GDP-éért cserébe, hogy új jachtjuk az előzőnél kevésbé legyen környezetszennyező. Ennek szellemében készülnek az olyan, egyelőre tanulmány fázisban lévő jachtok, mint a holland Feadship Breathe-je, melyet a közegellenállást csökkentő fényezéssel, napelemekkel és dízelhibrid (!) hajtáslánccal láttak el. A Feadship - aki mellesleg Paul Allen és Roman Ambramovics jachját is építette - tanulmányának apró szépséghibája, hogy csupán papíron létezik, az irány mindenesetre szimpatikus.
Idén kihagytad, de úgy érzed jövőre mindenképpen ott a helyed a fedélzeten? Nos, minden további nélkül ott lehetsz, ha azonban hajót is akarsz venni, akkor nem árt, ha igen közeli rokonságban állsz Demjánnal, vagy Csányival, de a legjobb, ha a kettővel egyszerre. Az átlagár ugyanis alsó hangon tízmillió euró, vagyis úgy 2,8 milliárd forint környékén van, de a határ itt valóban a csillagos ég. A nyilvánosságra hozott legdrágább árcédulán egy 25 millió eurós (hétmilliárd forintos) összeg szerepelt, de ez garantáltan messze van a csúcstól.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.