2010 egyértelműen a Facebook éve volt, és nem csak a Time szerint. A világ első számú közösségi oldaláról mindenki tudja, hogy nagyon sokat ér, de hogy pontosan mennyit is, arról pártállás és számítási módszertan függvényében erősen megoszlanak a vélemények. A legújabb becslések szerint valahol 42 és 50 milliárd dollár között lehet az értéke, ez pedig az elkövetkező időben csak növekedni fog - ha mégsem, az bizony igen kínos beszélgetéseket eredményez majd a Goldman Sachs privát bankárainak.
A helyzet ugyanis az, hogy amíg a Google-be egy centet sem akartak tenni a befektetők a tőzsdére vitel előtt, addig a Facebookba anélkül talicskázzák a dollármilliókat, hogy bármi biztosat tudnának a pénzügyi helyzetéről. Nekünk azonban nem az az érdekes, hogy a Goldman Sachs-et 450 millió dollárra húzták le Zuckerbergék, hanem az, hogy a bank befektetési lehetőséget kínál legkedvesebb ügyfeleinek. A nem éppen egyszerű helyzet és a várható komoly nyereség okán a Goldman csak a Private Wealth Management részlegen keresztül engedi ügyfeleit a Facebook közelébe, ott pedig tízmillió dolláros vagyon alatt nem osztanak lapot. A Goldman egy bizalmas, de természetesen kiszivárgott levélben tudatta az érdeklődő sokasággal, hogy komoly szándék esetén minimum kétmillió dollárt, vagyis úgy 420 millió forintot kell invesztálniuk a Facebookba, amit 2013-ig nem adhatnak tovább. A tőzsdéző milliárdosok lelki világában jártas szakértők szerint ezzel a kitétellel inkább a minimum 30 millió dollárnyi vagyonnal bírók körében lehet népszerű a közösségi oldal sikeréből való potenciális meggazdagodás.
Az előzetes forgatókönyvnek megfelelően pillanatok alatt a nagyhalak csatájává vált a Facebook-befektetések megszerzése. Minden valószínűség szerint be is jön a számításuk, hiszen például a neve ellenére orosz felmenőkkel bíró Digital Sky Technologies nem is olyan régen félmilliárd dolláros részesedést szerzett benne, ami mostanra 2,5 milliárdot ér. A közepesen bennfentes pletykák szerint amúgy jövőre tőzsdére mehet a Facebook, noha Zuckerberg továbbra is következetesen tagadja ezt. Az eddigi tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy ahová számolatlanul tolják a pénzt, ott előbb-utóbb a pénz gazdáinak akarata érvényesül.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.