Éppen most tették közé QS World University Rankings 2011/12 eredményeit. Ilyen lista persze több is akad, de ők már közel 20 éve csinálják. Az idei lista egyébként némileg átrendeződött, igaz, az első két helyen nincs változás: a legjobb felsőoktatási intézmény most is Cambridge-ben található, míg őt a Harvard követi, a harmadik helyre viszont előre lépett az MIT.
A QS rangsora mindig több tényező alapján áll össze, így az itt tanultak publikációinak számát éppen úgy vizsgálják, mint a munkáltatók véleményét. Az első ötben idén két európai, pontosabban brit egyetem is van, mivel Oxford egy helyet előrelépett a listán. (A tízben pedig már négyen is vannak.) Az USA dominanciája most is fölényes, a szigetország mellett idén is a 18. helyre fért be az ETH Zürich, akit egy kanadai és egy ausztrál intézmény követ. A felsorolás most csak 300 nevet tartalmaz, abba pedig magyar nem fért be. Tavaly viszont magyar egyetem is volt rajta, hiszen a 401-450. hely között – itt már csak így közlik – az Eötvös Lóránd Tudományegyetem is szerepelt.
Újdonság viszont, hogy közölnek tandíjakat is. A University of Cambridge kifejezetten olcsó – ennyi egyébként Oxfordban is - a brit tanulóknak mindössze 4-6 ezer dollár az éves díj, ellenben, ha külföldi vagy sokkal többet, 20-22 ezer kell fizetni. A Harvard nem tesz különbséget, itt 36-38 ezer dollár az éves fizetendő összeg, az MIT pedig mintegy 4000 dollárral még ennél is többe kerül.
A teljes lista itt található.
Érdekes az az összehasonlítás is, amelyet évről évre a Forbes állít össze azokról az amerikai egyetemekről, ahol a legtöbb milliárdos megfordult. Az idén valamiért ez késik, így kénytelenek vagyunk a 2010. augusztusában közzétett listára hivatkozni, a rangsor ugyanis nem valószínű, hogy változik. Erről persze már posztoltunk, így alább csak egy rövid kis emlékeztető.
A legjobb választás a Harvard University (62 fő), ami ha jó volt Michael Bloomberg-nak vagy az idősebb David Rockefeller-nek, akkor nekünk is megfelelhet. A Stanford University (28) is milliárdosképző, olyan nevekkel, mint Jerry Yang a Yahoo-tól vagy Sergey Brin és Larry Page a Google-tól. A Columbia University (20) pedig Warren Buffett miatt is szót érdemel. Az első három mellett érdekes, hogy az MIT (11) csak a 7. volt a listán, a nálunk is ismert Princeton University (9) és az University of California, Berkeley (9) pedig csak holtversenyben a tizedik. Persze ez utóbbi két hely sem rossz, hiszen ezeken tanult Jeff Bezos az Amazon-tól és Meg Whitman az eBay-től.