A Kijev osztály inkább egy romboló és egy anyahajó keveréke volt, ettől függetlenül pompás lehet pezsgőfürdőzni a radarszobában
A szovjet anyahajók sosem voltak olyan menők, mint az amerikaiak, a Birodalom valahogy mindig jobban kedvelte a hatalmas, jégtáblák alatt suhanó atomtengeralattjárókat. 1991 után aztán annak a kevés repülőgéphordozónak is bezúzták és beolvasztották egy részét, ami maradt. Volt azonban kettő, melyeket eladtak Kínának, az egyik Kijev osztályú hajóból pedig nemrég luxushotelt létesítettek az újdonságra vágyó kínaiaknak. Teljesen logikus amúgy, hogy ez anyahajó-luxushotel éppen Kínában készült el, hiszen a new money, a frissen meggazdagodottak imádják az ilyen látványos hülyeségeket, úgy vigyorognak EA7 melegítőben a rakétakilövők előtt, mint a jóllakott napközisek. Ami viszont egészen új ebben az egészben, hogy sok vendég kifejezetten nosztalgiából vágyik a kommunista hadigépezet újrahasznosított kantinjaiba, mintha csak ott is megtörtént volna a rendszerváltás, pedig ez azért nem egészen így van.
A hajó jelenleg Tiencsinben horgonyzik Észak-Kínában, korábban a Binhai Repülépparkban látogathatták a militarista érdeklődésűek, egészen addig, míg át nem alakították hotellé. Most viszont már pezsgőfürdőzni is lehet benne. A Tiencsin Repülőgéphordozó Hotelben 148 szoba van, 2 elnöki lakosztály – remélem minimum a parancsnoki hídon – 3 VIP szoba és 137 sztenderd szoba. Az enteriőr pompásan hozza a luxus neo-stricirokokót, de tőlünk keletre ez pont rendben van, a maga módján tökéletesnek számít. Az árak egyelőre nem publikusak, pedig a parancsnoki hídon lakás gondolata egészen felpiszkálta a fantáziámat.
Ez vajon mi lehetett korábban? A gépház?
Ja és még egy apróság: mint mindennek ezen a Földön, Tiencsinnek, így aztán a hajónak is van magyar vonatkozása. Sokáig egyike volt a kevés kínai szabad kereskedelmi kikötőnek, így 1860 és 1945 között kilenc ország rendelkezett felette koncessziós területtel, köztük az Osztrák-Magyar Monarchia is birtokolt 150 hektárt a város közepén 1901 és 1917 között. 40 mindenre elszánt monarchiából importált katona védte a városrészt egy félelmetes 70 fős kínai milíciával karöltve, akik amúgy automatikusan osztrák-magyar állampolgárokká váltak. A magyar gyarmatról amúgy a trianoni békeszerződés keretében mondott csak le Magyarország, úgyhogy aki „Vesszen Trianon!”-t kiált, gondoljon a jó kis osztrák stílusú Yuan Shikai villára, mely ma étterem, illetve a képeken látható, az egykori magyar gyarmaton (na jó, kb. ott) állomásozó luxushotellé alakított szovjet ex-anyahajóra.
Most, hogy így írom, kedvem lett odautazni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.