Az elmúlt években az arany ára látványosan emelkedett. A 2004-ben unciánként (31,1 gramm) még 400 dolláros jegyzés nem is olyan régen átlépte az 1900 dollárt, de még most is 1600-1800 dollár között mozog. A nemesfém iránti kereslet ráadásul nem is igazán látszik mérséklődni, bár az ipari felhasználása is jelentős, de ahogy a világ „gazdagodik”, a luxusipar is egyre többet használ fel belőle. Azt persze nem lehet ígérni, hogy az elkövetkező években is ilyen dinamikával drágul majd a kurzus, de azért még talán most sem lehet rossz befektetés egy saját aranybánya. Szerencsére az arizonai Phoenix közelében 43 millió dollárért, közel 9,6 milliárd forintért vehetünk is egyet.
Ígérni persze biztosra semmit sem lehet, de azért jó tudni, hogy az Egyesült Államok még mindig jelentős aranykitermelő, évek óta a 3-4. helyen van a világranglistán. (Természetesen itt is Kína az első!) Az eladó sorba került Gold Hill már korábban is ismert volt, az első feljegyzések szerint már 1874-ben bányásztak itt aranyat. A 117 hektáros terület ugyan elsőre elég sivár - bár állítólag egész jó a kilátás -, a lényeg azonban itt is belül van. Az eladó szerint a felmérések azt bizonyítják, hogy 30 ezer tonna kőzet biztos tartalmaz aranyat, míg 150 ezer tonna valószínűleg, de további 200 ezer tonna esetében is van némi esély a sikerre. Az engedélyek rendbe vannak, így azonnal el lehet kezdeni a bányászatot.
Némi kockázat persze azért van a tranzakcióban. A járatokat ugyanis már a XIX. század végén be is zárták, és azóta lényegében nem folyt nagyüzemi bányászat. A technológia fejlődése mellett az aranyárának látványos emelkedése azonban mostanra már rentábilissá teheti a kitermelést. A szakértői becslések szerint 1500 dolláros unciánkénti aranyár esetén tonnánként 50 dollár lehet a haszon, ami a 380 ezer tonnával számolva 19 millió dollár. A kurzus ugye most 1660 dollár...
Nincs persze akkor sem gond, ha esetleg mindent kibányásztunk volna, hiszen a területnek van engedélye lakópark építésére is.