Hát bizony kevés olyan ékszerház van, amelynek darabjairól bizony rögtön beugrik, honnan is való. A Bvlgari ezek közé tartozik, nem csak óráikat (Octo modellek) lehet viszonylag könnyen megkülönböztetni, de a gyűrűk tekintetében valóban egyedit alkotnak. Ezt a vonalat viszi tovább a februárban megjelen új B. Zero 1 kollekció, amelynek darabjai 1920 és 14 000 dollár között mozognak.
A márka igazi olasz sikertörténet görög szállal. Szotiriosz Vulgarisz ezüstműves ugyanis a XIX század második felében vándorolt át Olaszországba, hogy ott próbáljon szerencsét. A nevét olaszosítva/latinosítva (a márkanévben az U helyett V van használatban) boltot is nyitott Rómában, de az igazi sikert az hozta meg, amikor fiai és bekapcsolódtak a családi üzletbe, és a múlt század elején az egyedi és minőségi ékszereik hamar népszerűek lettek az akkori burzsujok körében. Az igazi siker viszont csak mintegy 50 évvel ezelőtt érkezett meg, miután a márka kilépett a nemzetközi piacra, azóta van már parfüm- és textilkollekció, szemüveg, sőt hotel is működik a márkanév alatt. S, hogy mi az egyedi Bvlgariban? A megszokottól eltérő formák és anyaghasználat, ezek kombinációja, nem szabványos formák és vágások az ékköveknél. tehát kísérletezés az új dolgokkal.
A gyémántgyűrű itthon is burzsuj. Egy korábbi posztban azt írtuk, hogy bizony ennek a drágakőnek Kelet-Európában Magyarországon van a legnagyobb piaca, a román vagy a lengyel a mienknél jóval kisebb, persze értékben így sincs sehol az USA-hoz képest, ahol a világon legtöbb csiszolt darab talál gazdára. Ez feltehetően azóta sem változott, már csak azért sem mert néhány éve itthon is megjelent a De Beers cég saját márkája, a Forevermark.
A gyémántgyűrű természetesen státuszszimbólumként is funkcionál. Ez, illetve általánosságban az ékszer (és természetesen az óra) kifejezi az egyéniséget és tükrözi az illető minőségbeli igényeit is. Az egyik, ha nem a legfontosabb ékszer pedig, amit elvben nap, mint nap magunkon viselünk az a gyűrű (eljegyzési, jegy/karika, pecsét, vagy csak bármilyen más okból hordott).
Az eljegyzés és a házasságkötés általában két külön gyűrűvel történik. Az eljegyzési gyűrű többnyire meglepetés a hölgyek számára, míg a karikagyűrűt már együtt választják ki a párok. Az első eldöntendő kérdés, hogy milyen nemesfémből készüljön a darab. Napjainkban hódítanak a fehérarany gyűrűk, de persze semmi nincsen kőbe vésve, hiszen éppúgy lehet dönteni a klasszikus sárga- és vörösarany változatok, illetve ezek ötvözetei mellett is. (S, nem csak a Bvlgari márkából.) A lehetőségeknek csak a képzelet (és a pénztárca) szabhat határt.
A stílus szintén lényeges szempont. Letisztult, egyszerű darabban gondolkozunk, vagy lehet benne minta, csíkozás, drágakő? Ha valamilyen extrémebb modellre esik a választás, az a kérdés is felmerülhet, hogy legyen-e mindkét félnek egyforma, vagy a hölggyé a díszesebb, míg az úré az eggyel visszafogottabb változat? Ezután jönnek a további szempontok: legyen vékony, vagy éppen vastag, matt, vagy fényes felületű, szögletes, lekerekített, domború?
Alább néhány (jó) tanács:
Az eljegyzési (avagy a kísérő) gyűrű esetében a fehérarany és gyémánt párposítással nem lehet mellé nyúlni, de az árlista bizony széles tartományban mozog. Ennek oka a minőség (tisztaság) és a méret (az is, hogy hány darab adja a súlyt), valamint a csiszolás és a szín. A klasszikus modelleken egy (lehetőleg nagy) kő van, de napjainkban egyre elterjedtebb a több köves változat is.
A jegy(karika)gyűrű a másik legtöbbet viselt gyűrűfajta, amely egyébként nem csak a házasság után, hanem a jegyesség során is viselhető ugye csak addig a bal kezen, míg a házasság utána a jobb kezen. Itt a Bvlgari nem egy nagyon szép páros darabot kínál! A lényeg, hogy gyűrűpárban illik gondolkodni figyelembe véve a nemek közötti különbséget. A két- vagy többszínű gyűrűk egyébként kifejezetten népszerűnek számítanak napjainkban márkától függetlenül is.A gyűrűk tekintetében itt „megkötés”, hogy ezt és az eljegyzési gyűrűt is a gyűrűsujjon szokás viselni.
A fenti tanácsokat a gyemantgyuru.hu oldalról vettük. A vállalkozás mintegy 20 éve lépett be a piacra, így az elsők között voltak, akik drágakövekkel foglalkoztak. A cég egyik tulajdonosa egyébként kőfoglaló és végzett gyémántszakértő. A vásárlóknak biztonságot jelenthet, hogy Forevermark forgalmazók, és természetesen ők is adnak igazolást a kövekről. Ők azonban felhívják arra is a figyelmet, hogy bizony nem minden igazolás certificate. A valódi certificate ( GIA, HRD , IGI, EGL ) egy labor által bevizsgált gyémánt irata ,melyen a gyémánt összes tulajdonsága fel van tüntetve, ezzel szemben a „mezei” igazolás, amelyen rajta van, milyen minőségű drágakövet tartalmaz az adott ékszer. A kisebb köveknél értelemszerűen nem éri meg bevizsgáltatni a költségek miatt laborral, ők nem véletlenül inkább vásárlási bizonylatnak hívják az ilyen köveket tartalmazó ékszerekhez adott papírt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.