Régi-új hungarikum van születőben. A világ legszebb kávéházának választott budapesti New York Kávéház nemcsak burzsujoknak ajánlható, persze a fine dining étterme elsősorban az ő kedvencük lehet. A mintegy 120 éves épület néhány éve már régi pompájában áll, egyelőre azonban inkább - az útikönyveknek köszönhetően - külföldiek keresik fel, pedig egy csésze kávéra mindenkinek érdemes betérnie.
Az arany és a márvány által sugallt "visszafogott" elegancia építészeti irány ugyan egy régebbi kort idéz, de ennek viszont van egy igencsak sajátos, magával ragadó hangulata. Nem véletlen, hogy tavaly az UCityguides.com a világ legszebb kávéházának választotta a New York Palotában található műintézményt. A mezőny igen erős volt, a dobogóra olyan nevek fértek fel, mint a 18. századi freskókkal díszített velencei Caffé Florian, vagy éppen a bécsi Café Central. A listán egyébként erőteljesen szembeötlik az európai túlsúly, az öreg kontinensen kívül csupán Dél-Amerika képviseltette magát, egészen pontosan Argentína és Brazília, ott is Buenos Aires és Rio de Janeiro.
A New York biztosítótársaság egykori székházának terveit Hauszmann Alajos készítette, és az épület legpompásabb része már akkor is földszinti - egyébként négy különböző szinten – elhelyezkedő kávéház lett. A New York egyébként nem egyszerű kávéház volt, hanem az irodalmi élet központja, hiszen a nyitás alkalmával, 1894. október 23-án már ott volt az akkori irodalmi és művészvilág színe-java. A fénykorát a hely a XX. század elején élte, és bár az átkosban kisebb kihagyás után Hungária néven újranyitott, de a pompáját csupán hat évvel ezelőtt kapta vissza. A Boscolo-csoport ugyanis a szállodával együtt ezt a helyett is felújította. Sőt, láthatóan a régi (művész)rangját is vissza szeretnék adni, nemrég ugyanis megalapították a New York Irodalmi Páholyt. A tagokat, 15 ma élő neves írót és költőt szakmai grémium választja ki, a művészek pedig többek között saját asztalt is kapnak a kávéházban. (Egyébként volt már itt bárzongorista verseny, és van Színészpáholy is.)
Nem szabad megfeledkezni a Salon Étteremről sem, amely az esszenciális magyar gasztronómiát tűzte zászlajára. Ez utóbbi lényege, hogy csupán az íz az állandó, minden más a séf kreativitására van bízva. Egyszerűen összefoglalva, nem más, mint hagyományos magyar ízek modern formában. Az irány feltehetően nem rossz, és bár a Michelin-csillag még egy picit várat magára, de a Wolf András főszakács által vezetett éttermet már ajánlja a kalauz, sőt a Gault&Millau első magyar kiadása egy séfsapkát adott is neki.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Mandiner blogajánló 2012.07.02. 10:48:02
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.