Nem, ezúttal nem egy különleges adottságokkal rendelkező, a 60. és a 80. emelet között fekvő, a Central Parkra panorámás, minden hájjal megkent penthouse-ról beszélünk, hanem egy átlagos manhattani lakásról. Ennyibe, egészen pontosan 1,72 millió dollárba került tavaly egy lakás New York belvárosában, amiben ráadásul még nincs benne a One57 100,5 millió dollárért eladott penthouse-a.
A hazai átlagfizetést és a manhattani ingatlanárakat összehasonlítani persze nincs sok értelme, de tény, hogy sosem voltak ennyire drágák a New York-i lakások. A 2008-as csúcson átlagosan 1,591 millió dollárt kellett értük fizetni, az átlagár pedig egyetlen év alatt 15 százalékkal kúszott feljebb. Mindez nem annyira a tősgyökeres manhattanieknek, sokkal inkább a külföldről érkezett tehetőseknek köszönhető, akik egy üzleti lehetőségekkel teli biztonságos helyet látnak New Yorkban, így örömmel fektetnek be néhány millió dollárt egy jó adottságú ingatlanba. Az ő köreikben elsősorban az új építésű apartmanházak pörögnek, melyekben az utolsó negyedévben négy darab, 40 millió dollárnál is drágább lakás is vevőre talált. Ezek átlagára persze már jóval magasabb is: egy ilyenért átlagosan 3,156 millió dollárt kell fizetni, amit már ki se számolunk, hány éves magyar átlagkereset.
A kereslet annyira erős, hogy az utolsó negyedévi eladások fele minimum a meghirdetett ár, de nem ritkán afölött kelt el. Az erős dollár persze idén némileg átrendezheti a piacot, az árak csökkenésével azonban senki nem számol.
A szenzációhajhász címben említett 260 évi magyar átlagfizetés a 2013-as nettó 150 400 forinton alapul, ami jelenlegi árfolyamon számolva évi 6600 dollár.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.