A poént most kivételesen előre lelőjük, forintban ezt mintegy négyezren mondhatják el magukról, de itthon akad három szupergazdag is, akinek az egymilliárd dollár is megvan.
Itthon a családi átlagvagyon (lakás, pénz) 27 millió forint - derült ki a héten a KSH és az MNB tanulmányából. A felső 10 százalék a vagyon 56 százalékával (itt az átlagos vagyon 153 millió forint volt), az 1 százalék pedig a vagyon 25 százalékával rendelkezik. A számok azt mutatják, hogy a leggazdagabbak stabilan tovább gazdagodnak, és ez így van nem csak nálunk, de globálisan is.
A leggazdagabbakról azonban van egy másik felmérés is, a Blochamps Capital által szintén nemrég publikált Privátbanki Portré Magyarország 2019 is számos érdekes megállapítással szolgál.A privátbanki szakzsargonban alapvetően 3 ügyfélkategóriát különböztetnek meg, a Super Affluent (1-5 millió dollár), a High-net-worth individual, azaz a HNWI (5-30 millió dollár) és a Ultra high-net-worth individuals, azaz au UHNWI (30-250 millió dollár). A HNWI, tehát az, aki nálunk már forintban milliárdos. A tanácsadó cég szerint tavaly itthon forintban számolva 4000 milliárdos akadt, és volt 3 olyan szupergazdag is, akinek vagyona elérte, meghaladta a 300 milliárd forintot, azaz az egymilliárd dollárt. Ez utóbbival ugye már az amerikai Forbes listájára is fel lehet kerülni, és neveket a tanulmány értelemszerűen nem ír, de Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc nevét már többen is többször is megírták.
Érdekesség, hogy 10 év múlva a Blochamps Capital itthon 6000 (!) forintban milliárdos és 7 (!) dollárban milliárdos vagyonosra számítanak Magyarországon. Ez elég szép szám, különösen ahhoz képest, hogy állítólag 2005-ben mindössze 500 főnek a vagyona haladta meg az egymilliárd forintot, és bizony azóta nem volt olyan sok lottóötös, amely ezen összeg felett fizetett volna. A gyarapodás oka a jól teljesítő gazdaság mellett az elmúlt években az volt, hogy jelentősen lassult a vagyonkiáramlás, sőt, az elmúlt évek adóamnesztiájának köszönhetően a szaldó nulla közelében lehet, hiszen jöttek vissza korábban eltitkolt forintok, véli a tanácsadó cég vezetője, Karagich István. Az idei év a szakember szerint a vagyon megőrzésének, vagy enyhe növekedésének az éve lehet. Az (alacsony) hozamkörnyezet új kihívás elé állítja a bankárokat, ráadásul nagymértékű ingadozásra lehet számítani a tőzsde vagy éppen az ingatlanok árfolyamában.
A tavalyi adatok alapján itthon mintegy 4692 milliárd forintot vagyon kezeltek a privátbankok, amihez 43 172 darab számla tartozott. A diverzifikáció okán egy ügyfélnek több számlája is lehet, így a privátbanki szolgáltatásokat igénybe vevők száma 25 ezer fő környékére becsülhető, őket közel 400 privátbankár szolgálja ki itthon. Fontos, itt már nem csak milliárdosokról beszélünk, ebbe a körbe a 100 millió forintos vagyon is simán befér. A legtöbb pénzt az OTP Bank kezeli, de az élbolyban ott az MKB Bank, valamint az Erste Bank és a Raiffeisen Bank is. Az egy ügyfélre eső vagyonban az OTP azonban már a képzeletbeli lista végén kullog, hiszen amíg az utána jövök esetében mindössze 2-3000 ügyfél van egy-egy szolgáltatónál, addig az OTP esetében ez a szám 22 500 fő körül van, egyrészt ugye a legrégebbi hazai bankról van szó, másrészt a belépési limit náluk az alacsonyabb összegek közé tartozik. (Bizony, van olyan pénzintézet, ahol már 20-30 millió forinttal is privátbanki ügyfél lehetünk.) Azt persze ne feledjük, hogy ez az összeg likvidvagyont jelent, azaz nem a lakásban, autóban, műtárgyban lévő pénzmennyiséget, hanem azt, amit néhány napon belül bármikor elő tud valaki teremteni.
A fentiek után evezünk egy kicsit nemzetközi vizekre is. A számokkal máshol sincs gond. Az egymillió dollárnál nagyobb vagyonnal rendelkezők esetében mind a vagyon, mint a létszám nőtt az elmúlt évben. A Blochamps Tanácsadó által közölt adatok alapján globálisan 22 és fél millió fő mintegy 61 275 milliárd dollár felett diszponált, igaz, a HNWI és az UHNWI kategóriába mindössze 2 és fél millió gazdag tartozott, mondjuk ők a már említett vagyontömeg mintegy 40 százalékával, azaz 23 800 milliárd dollárral rendelkeztek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.