Már számomra is kínzó ez az állandó kínázás, hogy így jön a távol-keleti világuralom meg úgy jön az új hegemón. Azt tudjuk egy ideje, hogy úgy 2050-re Kína gazdasága nagyobb lesz, mint az Egyesült Államoké, de két olyan mentsvár maradt, két olyan mutatóba azért kapaszkodhatunk, amiben talán soha nem éri majd utol a távol-keleti birodalom a nyugati civilizációt. Az egyik a GDP/fő, a másik a dollármilliomosok és dollármilliárdosok száma. Na de most ez utóbbi sem olyan biztos már.
A Forbes szerint persze az, de a luxemburgi Rupert Hoogewerf által készített The Hurun Report szerint erősen kétséges. Hoogewerf szerint a kínai milliárdosok szeretik ugyanis elrejteni vagyonuk pontos nagyságát, a hirtelen meggazdagodottak nemzeteiben ismerős jelenség ez, jól ismerjük ezt mi, magyarok is. A luxemburgi szakértő szerint a világ legnépesebb országában minimum 189 olyan ember él, akinek legalább 1 milliárd dollárja, azaz 203 milliárd forintja van, de sokkal valószínűbb, hogy úgy 400-an, 500-an vannak, amivel valószínűleg túlszárnyalják az Egyesült Államokat is. Egy másik burzsujkutató cég, a Wealth-X ennél pesszimistább, szerintük csak 150-en vannak, viszont 4700-ra teszik azok számát, akik 30-50 millió dollár közötti likvid vagyonnal bírnak és 2800-ra azokét, akiknek 50-100 milliójuk van. Ezek azok, akik veszettül költekeznek, akik felvásárolják a világ magánrepülő-állományát, és kólával csapják fel a 3 millió forintos francia vintage vörösbort a vacsihoz.
Ezek a vagyonkutatások persze pontatlanok, de annyi bizonyos, hogy a gazdag kínaiak száma erőteljes ütemben nő, és még a legpesszimistább elemzők szerint is nagyjából 2020-ra mindenképpen el fogják érni az Egyesült Államok szintjét. A gond csak az, hogy a milliárdosok nagyon egy helyre, Pekingbe és Sanghajba koncentrálódnak, ugyanakkor nagy különbség választja őket el még a dollármilliomosoktól is. Hiába van ugyanis csaknem annyi milliárdos Kínában, mint Amerikában, milliomosaik szinte alig vannak az USA-hoz képest. Ennek érzékeltetésére legyen elég az a szám, hogy az 1,3 milliárdos Kínában úgy kétharmad annyi milliomos él, mint New Yorkban. A kérdés, hogy meddig.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.